Огляд судових засідань в Криму з 1 по 5 лютого 2021 року

За минулий тиждень в Криму відбулося не менше 10 судових засідань, пов’язаних з політичними і релігійними переслідуваннями. «Кримський процес» представляє короткий огляд того, що відбувалося в місцевих судах.

Справа Мустафи Джемілєва

Лідера кримських татар Мустафу Джемілєва судять заочно. Він звинувачується в скоєнні злочинів, передбачених трьома статтями кримінального кодексу Росії: «Перетин державного кордону Росії іноземним громадянином, в’їзд яким до Росії не дозволений, вчинене групою осіб за попередньою змовою» (ч.3 ст. 322 КК Росії); «Недбале зберігання вогнепальної зброї, яка створила умови для його використання іншою особою, якщо це спричинило тяжкі наслідки» (ст. 224 КК Росії); «Незаконне придбання та зберігання боєприпасів» (ч. 1 ст. 222 КК Росії).

Звинувачення пов’язані з матеріалами кримінального провадження стосовно Хайсера Джемілєва, який скоїв вбивство з необережності і розслідуванням за підсумками подій 3 травня 2014 року на адміністративному кордоні між Кримом і Херсонською областю, коли перед прибуттям туди Джемілєва відбулися зіткнення між кримськими татарами і російськими силовиками.

4 лютого було допитано двох свідків звинувачення, які дали свідчення, які вказують на невинність підсудного.

5 лютого державний обвинувач змінив порядок дослідження доказів і суд перейшов до вивчення письмових доказів у даній кримінальній справі.

Справа «добровольця» Аблямітова

Мешканця Кіровського району Криму Меджита Аблямітова звинувачують в тому, що він скоїв злочин «участь на території іноземної держави в збройному формуванні, не передбачений законодавством цієї держави, з метою, що суперечать інтересам РФ» (ст. 208 КК Росії).
А саме був у добровільному батальйоні імені Номана Челебіджихана, який брав участь в продовольчий та енергетичній блокаді Криму. 19 серпня 2020 року він був затриманий, а з 20 серпня знаходиться під вартою. 14 жовтня суддя Кіровського районного суду Ігор Дегтярьов виніс рішення про продовження йому запобіжного заходу без присутності підсудного і його адвоката, а також без повідомлення про дату засідання. На одному з останніх засідань адвокат встановив, що 6 свідків обвинувачення не допитувалися в якості свідків під час слідства.

Заплановане на 3 лютого засідання не відбулося через зайнятість адвоката в іншому процесі. Суд прийняв рішення повернутися до розгляду справи 4 лютого.

4 лютого судове засідання знову не відбулося через недоставлення підсудного. Напередодні конвойна служба Кіровського районного суду під час етапування іншого підсудного потрапила в ДТП. В результаті лобового зіткнення двох машин троє з чотирьох чоловік особового складу загинули в цій аварії, а четвертий знаходиться у важкому стані.

Справи про «недоносителів»

31 серпня 2020 року силовики провели обшуки в Судаку, Радянському і Нижньогірському районах, після яких затримали чотирьох кримських татар — Айдера Кадирова, Енвера Топчи, Рідвана Умерова та Айдера Аблякімова. Пізніше всім їм було пред’явлено звинувачення за ст. 205.6 КК РФ за те, що вони не повідомили в правоохоронні органи про листування з Уміджоном Дададжоновим, який нібито воює в угрупованні терористичної організації «ІГІЛ». Покарання за даний злочин передбачає оплату штрафу в розмірі до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до одного року. Всі обвинувачені на даний момент знаходяться під підпискою про невиїзд.

1 лютого в Нижньогірському районному суді відбулося перше засідання по суті кримінальної справи стосовно Айдера Кадирова. У суді було оголошено обвинувальний висновок і затверджений порядок надання доказів.

4 лютого в Судакському міському суді відбулося попереднє слухання у кримінальній справі Рідвана Умерова. Суддя Олена Босі відхилила клопотання про припинення кримінальної справи за закінченням терміну давності і клопотання про визнання недопустимим доказом явку з повинною, яку Умеров написав під тиском силовиків.

4 лютого в Радянському районному суді відбулося чергове засідання у кримінальній справі Енвера Топчи. Засідання проходило у відкритому режимі, захистом до матеріалів справи долучено альтернативний висновок фахівця про аналіз листування з нібито прихильником організації «ІГ».

Релігійні переслідування

У російському законодавстві існує заборона на діяльність низки організацій, що мають релігійну спрямованість. У їх число входить партія «Хізб ут-Тахрір», члени якої звинувачуються як організатори або учасники терористичних об’єднань. У Криму арешти у таких справах проводяться регулярно, починаючи з 2015 року і сьогодні в ув’язненні перебуває 70 кримських мусульман, звинувачених за статтями терористичного характеру. У зв’язку з тим, що часто кримінальні справи порушуються відразу проти кількох людей в одній місцевості, ці справи набувають географічна назви — справа Білогірської групи, справа Ялтинської групи і так далі. Цього тижня відбулися судові засідання у справах «Четвертої Бахчисарайської групи» і двом окремо заарештованим релігійним активістам.

2 лютого Верховний суд Республіки Крим залишив в силі рішення суду першої інстанції щодо Вадима Бектемірова і Еміля Зиядинова, які звинувачуються за членство в організації «Хізб ут-Тахрір». Апеляційні скарги відхилені. Відомості про прізвища підсудних на офіційному сайті суду приховані.

5 лютого Верховний суд Республіки Крим залишив в силі рішення про продовження утримання під вартою для фігурантів справи «Четверта Бахчисарайська група» Сейрана Хайредінова і Аліма Суфьянова. Засідання проходило в закритому режимі. За словами адвоката Лілі Гемеджі, розгляд проходив з численними порушеннями. Вона звернула увагу, що постанова суду першої інстанції містила помилку у прізвищі підсудного, однак апеляція не дала цьому належну оцінку. Відомості про прізвища підсудних на офіційному сайті суду приховані.